Praca osób z niepełnosprawnością

Blog człowieka króry mimo swej niepełnosprawności, jest aktywny i stara się żyć, pełnią życia.

Praca osób z niepełnosprawnością

Praca osoby z niepełnosprawnością

Niedawno na portalu Nasz Kraków ukazał się mój tekst na temat pracy osób z niepełnosprawnością. Od tego czasu nawiązałem kontakt z osobą która na co dzień zajmuje się rekrutacją osób z niepełnosprawnością. Myślę że w przyszłym tygodniu ukaże się wywiad jakiego udzielił mi p, właśnie dla portalu Nasz Kraków. Do samego napisania swoich przeżyć z pracodawcami, zainspirował mnie vlog który znalazłem. Na jednej z grup na Facebooku. Ponad godzinna opowieść Piotra Piętosy, bo o nim mowa, opowiada jak został potraktowany przez swoich byłych pracodawców.

Stereotyp – zatrudnienie osób z niepełnosprawnością

Z przykrością trzeba przyznać że, wśród nie tylko pracodawców ale i społeczeństwa istnieje przekonanie iż niepełnosprawny powinien się cieszyć że pracuje że praca do dla nas praktycznie tylko rehabilitacja. Kiedy rozmawiam z ludźmi i mówię że pracuje, nie padają standardowe pytania o zarobki czy mam satysfakcję z pracy. Często spotykam się ze stwierdzeniami typu „to fajnie że masz pracę, że wychodzisz do ludzi” , „to ważne że pracujesz, czujesz się potrzebny”. Owszem to wszystko prawda. Jednak jak większość ludzi tak i my idziemy do pracy nie tylko po to by czuć się potrzebnymi. Do pracy idzie się po to by zarobić, by móc godnie żyć. Bez pracy a co za tym idzie wynagrodzeniu ciężko mówić o satysfakcjonującym samodzielnym życiu. Owszem pieniądze w życiu nie są najważniejsze, bez nich jednak nie zaspokoimy swoich podstawowych potrzeb, jak utrzymanie mieszkania, jedzenie, picie czy też nie będziemy mieli w domenie ubrać. Nie wspomnę już o rehabilitacji czy wykupieniu podstawowych sprzętów które umożliwiają samodzielne życie. Potrzebę wyjścia do ludzi, można zaspokoić w inny sposób. Choćby wyjście ze znajomymi, do kina, teatru czy do pubu. Czy zwyczajnie odwiedzając kogoś lub zapraszając do siebie.

Praca osób z niepełnosprawnością – inne spojrzenie

Warto poruszać temat zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, każdy kto pracował ma swoje doświadczenia. Nie zawsze są to złe doświadczenia, warto też dzielić się tymi dobrymi. Warto pokazywać że są pracodawcy którzy traktują pracowników z niepełnosprawnością, nie tylko jako statystykę dla PFRON. Każdy taki pozytywny przykład może stać się inspiracją dla innych pracodawców, jak powinni podchodzić do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Zapraszam do zapoznania się z kanałem Piotrka. Warto by takie historie usłyszało jak najwięcej ludzi. Im więcej osób zapozna się z naszymi problemami tym łatwiej będzie nam doprowadzić do zmian, które wpłyną pozytywnie na sytuację zatrudnienia osoba niepełnosprawnością. Zapraszam również do zapoznania się z jego obecnym materiałem pod tym linkiem.