Sport osób z niepełnosprawnością

Blog człowieka króry mimo swej niepełnosprawności, jest aktywny i stara się żyć, pełnią życia.

Sport osób z niepełnosprawnością

Sport osób z niepełnosprawnością

Coraz więcej mówi się o sportach osób z niepełnosprawnością. Ostatnio mogliśmy śledzić paraolimpiadę, a teraz mistrzostwa Europy w Amp futbolu. Polscy, niepełnosprawni sportowcy odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej.

Sport coraz bardziej widowiskowy?

Jako młody chłopak sam zajmowałem się sportem. Wybrałem podnoszenie ciężarów (podnoszenie sztangi leżąc). Mało Kto wtedy interesowałem się naszymi wynikami. Czasem w jakiś lokalnej gazecie pojawiła się krótka notka. Tylko ważniejsze imprezy mogły liczyć na zainteresowanie mediów. Rzadko w wiadomościach pojawiały się choćby krótkie wspomnienia o ewentualnych medalach. Cieszy fakt iż od jakiegoś czasu zaczyna pokazywać się polskich sportowców w telewizji. Transmisje z igrzysk paraolimpijskich i to nie tylko występy Polaków. Czy mecz o 3 miejsce w Amp fotboolu. Co ciekawe i na pewno miłe, to fakt przyjścia kibiców na stadion i dopingowanie drużyny. A sukces jakim niewątpliwie jest zdobycie brązowego medalu napawa dumą. O takim wyniku z piłce nożnej możemy tylko pomarzyć.

Niepełnosprawny ma trudniej.

Nie zapominajmy, iż osobie z niepełnosprawnej jest zawsze trudniej. Zarówno w dojeździe na trening, połączenie treningów z zabiegami medycznymi i rehabilitacyjnymi, a stan zdrowia i wynikające z niego ograniczenia nie pomagają w osiągnięciu sukcesów. Nie zawsze też obiekty w których zakwaterowani są sportowcy z niepełnosprawnością jest przystosowany do ich potrzeb. Choć to może coraz rzadsze, to jednak sam pamiętam jak to hotelowego pokoju trzeba było nas wnosić.

Czy że sportu można żyć?

Wielokrotnie słyszymy o zawrotnych kwotach udawanych na piłkarzy i ich pensje. Jednak nie dotyczy to zawodników Amp fotboolu. Tu niestety jak we wszystkich dyscyplinach sportu osób z niepełnosprawnością, zarobki są śmiesznie niskie. Sportowiec z niepełnosprawnością, jeśli ma dobre wyniki, może liczyć co najwyżej na stypendium. Zastrzyk gotówki jednak nie robi wrażenia i nie jest wypłacany od mistrzostw do mistrzostw. Często stypendium takie wypłacane jest tylko na rok. Paraolimpijczyk który zdobędzie medal, może !uczyć na emeryturę sportowa. Ta choć wypłacana już dożywotnio swoją wysokością wrażenia nie robi kwota 2844,74 zł, choć zauważalna wrażenia nie robi. Tu warto nadmienić iż taką emeryturę można odebrać dopiero po 40 roku życia.

Z czego utrzymuje się niepełnosprawnych sportowiec?

Przy takich kwotach jakie mogą otrzymać sportowcy z niepełnosprawnością nie powinien dziwić fakt iż wielu z nich podejmuje pracę zarobkową. Trudno utrzymać się że stypendium, tym bardziej nie wiedząc czy na następnych zawodach uda się osiągnąć wynik który to stypendium podtrzyma. Bez względu na być może rosnąca popularność i pomimo tego iż sport niepełnosprawnych jest coraz bardziej zauważalny, sportowiec z niepełnosprawnością nie ma lekko.