Pozytywne zmiany w rentach socjalnych?

Blog człowieka króry mimo swej niepełnosprawności, jest aktywny i stara się żyć, pełnią życia.

Pozytywne zmiany w rentach socjalnych?

renta socjalna

Od jakiegoś czasu jest głównie o zmianach w rentach socjalnych. Chodzi oczywiście o limity dorabiania do renty socjalnej. Do tej pory rencista socjalna mógł dorobić do 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od stycznia przyszłego roku będzie to 130 %. Limit kwotowy będzie jak dotychczas zmieniał się kwartalnie.

Pozytywne zmiany, czy tylko kosmetyka?

Każda zmiana ku lepszemu, ku zniesieniu ograniczeń na pewno cieszy. Metodą małych kroków idziemy do przodu. Zwiększenie limitu dorobienia do renty socjalnej na pewno jest pozytywnym impulsem. Jednak będzie można dorobić znacznie więcej niż dotychczas. Renta socjalna będzie mogła być również zmniejszona, po przekroczeniu progu 70% przeciętnego wynagrodzenia. Nie jak dotychczas całkowicie zawieszana lub co gorsza zwracana do ZUS. O tym problemie w środowisku mówiło się już od bardzo dawna. Cieszyć zatem może fakt, iż w końcu renciści socjalni zostali zrównani z osobami pobierającymi inne renty.

Czy rozwiązuje to problem?

Nowe przepisy miały, poprawić sytuację rencistów socjalnych tych którzy chcą i mogą pracować. Zmiany mają ograniczyć problem pułapki rentowej. Zachęcić osoby niepracujące do podjęcia zatrudnienia. Patrząc na fakt iż najczęściej OzN zarabiają najniższa krajowa, przekroczenia jakie się zdarzały, najczęściej wynikały z ewentualnych premii czy też w sytuacji wypłacenia ekwiwalentu za zaległy urlop. Czy poprawi to zaangażowanie potencjalnych pracowników z niepełnosprawnością w podjęcie pracy czas pokaże. Osobiście uważam iż taka zmiana nie do końca rozwiązuje problem. Nie wszyscy zarabiają najniższa krajowa, i choć limit dorobienia znacznie wyższy to jednak istnieje i część osób nadal będzie musiała zawieszać lub kontrolować ile może w danym miesiącu dorobić. Nie likwiduje to zatem całkowicie pułapki rentowej. Po za tym pozostaje próg 70% przekroczeniu którego renta socjalna zostanie zmniejszona. Co prawda lepiej nieco zmniejszyć rentę niż całkowicie zawiesić jednak uważam iż taka zmiana jest zbyt kosmetyczna. Osobiście. Nie zachęca mnie do negocjowania wyższej płacy w firmie. Z prostej przyczyny, nie ma  dla mnie znaczenia czy ta niewielka kwotę otrzymam w rencie czy w wypłacie.

Czy renta socjalna, czy jest w ogóle potrzebna?

Często kiedy rozmawiam z osobami pełnosprawnymi, o zarobkach słyszę „bo tym masz jeszcze rentę. Jakby Bóg wie jakiej wysokości ona była. Zapomina się często że osoby z niepełnosprawnością mają wyższe koszty utrzymania. Są to nie tylko leki, sprzęty rehabilitacyjne czy środki ortopedyczne. Wyższy koszt utrzymania osoby z niepełnosprawnością wynika czasem w prostych sytuacji. Trudnej nam wykonać, wydawało by się drobne prace domowe czy naprawy, wynieść z domu meble czy potrzebujemy pomocy w dotarciu do lekarza czy urzędu. Za taką pomoc często również trzeba czy wypada zapłacić.

 

Jedna odpowiedź

  1. […] podejmują pracę zarobkową. Mają jednak przy tym limity dochodów pisałem o tym w artykule:  Pozytywne zmiany w rentach socjalnych? pamiętajmy także iż renta socjalna jest nieco ponad połową świadczenia […]

Możliwość komentowania została wyłączona.