Nowy Ład dla osób z niepełnosprawnością 

Blog człowieka króry mimo swej niepełnosprawności, jest aktywny i stara się żyć, pełnią życia.

Nowy Ład dla osób z niepełnosprawnością 

Nowy Ład

Od 1.01.2022 r. Mamy tak zwany „Nowy Ład”. Jest to nic innego jak duża zmiana w podatkach. Zmiany dosięgają wszystkich. Pracowników pełnosprawnych, niepełnosprawnych, emerytów, młodych i starszych. Do najbardziej znanych zmian jakich dochodzi to przede wszystkim podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych rocznie. Dla osób z niepełnosprawnością, najistotniejszą zmiana dotyczy nieopodatkowania rent w wysokości do 2500 zł. Brak opodatkowania powoduje duży wzrost rent wypłacanych na rękę( bardziej szczegółowe wyliczenia można znaleźć na stronach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.). Trzeba jednak pamiętać iż kwota wolna od podatku czyli wspomniane już 30tys i renta 2500 zł bez podatku to ta sama ulga. Mnożąc kwotę renty razy ilość miesięcy otrzyma się kwotę wolną od podatku. Od marca będzie waloryzacja renty. Nie tak znaczącą podwyżka związana z coroczną waloryzacją.

Czy dla wszystkich jest tak różowo

Jak każda reforma, tak i Polski Nowy Ład, wprowadził na początek wielki chaos. Do zmian trzeba zawsze przywyknąć. Nowy Ład też jak każda większa zmiana, ma swoje wady i zalety. O ważnej zalecie napisałem w poprzednim akapicie. Skupiając się na wadach najistotniejszą wydaje mi się ta związana właśnie z ulgą. Dotyczy to OzN na co dzień pracujących. Ponieważ ulgę już odliczasz od renty to nie możesz jej stosować do wynagrodzenia.
Co to oznacza w praktyce? Oznacza że nasza wypłata będzie w całości opodatkowana. A co za tym idzie będzie wypłacana w niższej kwocie niż dotychczas. Osoby które mają renty niższe niż 2500zł, np. osoby na rentach socjalnych. Prawdopodobnie będą mogły liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Będzie to na pewno spory zastrzyk gotówki raz w roku.
Jest jak najbardziej możliwość stosowania ulgi podatkowej u pracodawcy i zawieszenia jej w ZUS. Wtedy renta będzie wypłacana w starej, niższej wysokości. Pensja będzie wypłacona w wyższej ponieważ nie będzie odprowadzany podatek(do kwoty wolnej od podatku).
Pozostaje pytanie co jest lepsze? Dostawać nieco więcej do każdej wypłaty czy raz w roku dodatkowy zastrzyk gotówki? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Nowy Ład pozytywny czy negatywny dla osób z niepełnosprawnością?

Na samą kompleksową ocenę Nowego Ładu w kilka dni po wprowadzeniu jest na pewno za wcześnie. Z całą pewnością przeciwnicy tego rządu będą zwracać uwagę na wady tego systemu, zwolennicy zaś na Zalety. Do tego dochodzi pełno niesprawdzonych wiadomości a czasem i fejków częstym też przykładem zmian wprowadzonym w Nowym Ładzie są zmiany w uldze rehabilitacyjnej. Ciekawostką jest fakt iż osoby które nie zapłacą podatku, często piszą o likwidacji ulgi rehabilitacyjnej. Trudno jednak cokolwiek odliczyć z podatku którego się nie płaci.

Ja z pełną ocena wstrzymam się do czasu wprowadzenia zapowiadanych korekt. Do czasu kiedy będzie można spokojnie spojrzeć na Nowy Ład bez niepotrzebnych emocji. Na ta chwile jest za dużo niesprawdzonych wiadomości, zrobił się ogólny bałagan. Rozmawiając z jedną księgową usłyszałem że najlepiej z ocena wstrzymać się do czasu rozliczenia rocznego to na nim wyjdzie dopiero co i jak się zmieniło. Tak właśnie zamierzam zrobić.