Mówi się o osobach z niepełnosprawnością

Blog człowieka króry mimo swej niepełnosprawności, jest aktywny i stara się żyć, pełnią życia.

Mówi się o osobach z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej

Od kilku tygodni na jednej z anten telewizyjnych ukazuje się program ” To tylko kilka dni”. Program w którym gwiazdy przez kilka dni opiekują się osobą z niepełnosprawnością. W tym czasie rodzina wyjeżdża. Po obejrzeniu pierwszego odcinka, wzbudza on moje mieszane odczucia. Nie jest to pierwszy program na tej komercyjnej stacji telewizyjnej. Wcześniej widzowie mogli oglądać „Down the Road” (o tym programie może innym razem). Dziś już po kilku odcinkach te mieszane odczucia się pogłębiły. Dobrze że Osoby z Niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej występują.  Jednak to jak się nas pokazuje ma swoje pozytywne i negatywne strony .

Pozytywne strony pokazywania Osób z Niepełnosprawnością

Najważniejszą pozytywną stroną programu jest niewątpliwie pokazywanie Osób z Niepełnosprawnością. Pokazywane tam osoby wzbudzają pozytywne emocje. Opowiadają o swoich problemach, planach o swoim życiu. Program pokazuje że osoby z niepełnosprawnością chcą i mogą żyć pełnią życia. Czasem potrzeba tylko odpowiedniego wsparcia. Program pokazuje że osoby z niepełnosprawnością to pozytywni uśmiechnięci ludzie. Jakie to ważne dobrze wiedzą ludzie pamiętający jeszcze lata 90-te, ubiegłego wieku. Kiedy to widok osoby z niepełnosprawnością wzbudzało, co najmniej zdziwienie. Kojarzyli się głównie z osobami które zbierają na swoje leczenie, siedzą w domu lub w szpitalu. Nie poruszało się problemów samodzielności. Osoba z niepełnosprawnością była traktowana jako ktoś nad kim trzeba się litować i pomagać.

Minusy niestety też są

Głównym minusem programu jest pokazywanie tylko takich niepełnosprawnych które przy niewielkim wsparciu mogą żyć samodzielnie. W programie, gwiazdy owszem pomagają osobom z niepełnosprawnością, jednak jest to niewielka pomoc. Nie oddaje to istoty problemów rodzin z OzN gdzie ta opieka jest potrzebna całodobowo. Nie pokazuje się osób które są tylko leżące. Osoba niepełnosprawna która wcześniej nie miała styczności ani kontaktu z OzN może odnieść wrażenie że, wychowanie dziecka zN nie jest zbyt wymagające że, rodzice często już dorosłych ludzi z niepełnosprawnością nie mają zbyt trudno. To w kontekście zmian i próby poprawy sytuacji OzN, może mieć negatywne skutki. Zwłaszcza w kontekście odbioru społecznego.

Jak pokazywać Osoby z Niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej

Środowisko osób z niepełnosprawnością jest mega zróżnicowane. Mamy różne problemy. Mamy też inne marzenia cele i plany, zupełnie inne możliwości. Ważne by mówiło się o nas jak najwięcej. pamiętajmy jednak o różnorodności. Uświadomienie społeczne, jest w mojej opinii bardzo ważne, każde zmiany jakie następują powinny spotykać się z akceptacją i pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego Osoby z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej muszą istnieć w różnych kontekstach. tak by ukazywać różnorodność nas samych.