Motywacja osób z niepełnosprawnością

Blog człowieka króry mimo swej niepełnosprawności, jest aktywny i stara się żyć, pełnią życia.

Motywacja osób z niepełnosprawnością

Motywacja osób z niepełnosprawnością

NIe od dziś wiemy że sytuacja w zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością wymaga poprawy. Mniej niż 30% osób z niepełnosprawnością pracuje. Rząd stawia na zwiększenie zatrudnienia. Jednak jak na razie kończy się na zapowiedziach zmiany sytuacji konkretnych działań niestety brak.

Różnice w zatrudnieniu

Osoba z niepełnosprawnością zwłaszcza w stopniu znacznym, podlega innym zasadom zatrudnienia. Po stronie kosztów dla pracodawców na pewno należy wymienić dłuższą przerwę, dłuższy urlop i krótszy czas pracy. Jednak są też wymierne korzyści. Tu do najważniejszych należy wymienić dofinansowanie do pensji pracownika czy ulgi we wpłatach na PFRON. Nie dla wszystkich pracodawców korzyści z zatrudnienia niepełnosprawnych, są wystarczającą zachętą do zatrudnienia. Część pracodawców nie decyduje się na zatrudnienie. Trudno jednak „zmusić” kogokolwiek by chciał zatrudnić OzN.

Osoba z niepełnosprawnością do dobry pracownik?

Pracodawcy którzy decydują się na zatrudnienie OzN mają praktycznie darmowego pracownika. Pracownik z niepełnosprawnością jest mniej pretensjonalny. Cieszy się że pracuje, jego oczekiwania są mniejsze niż pracowników pełnosprawnych, zwłaszcza w ostatnim czasie. Zmiany w szkolnictwie i coraz bardziej przystosowana przestrzeń ułatwia zdobywania wyższych kwalifikacji. Mamy coraz lepsze wykształcenie, obsługujemy komputery różne programy, zwiększa się znajomość języków obcych. Osoby z niepełnosprawnością są coraz lepiej przygotowane do podjęcia pracy na wolnym rynku. Łatwiej nam konkurować na poziomie kwalifikacji z osobami pełnosprawnymi.

Czy jesteśmy doceniani na rynku pracy?

Mimo iż jak pisałem wcześniej, jesteśmy tańszymi pracownikami, nasze kwalifikacje są coraz wyższe to jednak stosunkowo rzadko przekłada się to na zajmowane stanowiska czy wynagrodzenie. Niskie zatrudnienie, limity w dorabianiu do renty, nie sprzyjają poprawie sytuacji. Do tego należy dodać podejście do zatrudnienia na zasadach rehabilitacji, „fajnie że pracujesz nie siedzisz w domu.”. Osoby z niepełnosprawnością zatrudnia się  na najniższych stanowiskach za najniższą krajową.

Motywacja osób z niepełnosprawnością, sama w sobie?

Choć osoby niepełnosprawne są lojalnymi pracownikami, choć mają coraz lepsze kwalifikacje, nadal nie są odpowiednio wynagradzani za swoja prace. Jak wiadomo nic tak nie motywuje do pracy jak dobre zarobki. Trudno mówić o satysfakcji w pracy kiedy zarabia się najniższą krajowa, na stanowiskach biurowych. Gdzie wymaga się znajomości odpowiednich programów, jak Word, Excel, programów graficznych. Niejednokrotnie niezbędna jest znajomość języka obcego.